NYHEDSBREV – APRIL 2026: EN HYLDEST TIL DRAMATIKERNE
Hestens nyhedsredaktion har atter været på pletten. April måneds nyhedsbrev kan berette om Hestens personlige påskeæg, der blev udklækket tidligt i år. Allerede inden påske kunne vi nemlig offentliggøre, at vi på utallige opfordringer genopsætter forestillingen LINE – altså KNUTZON i 2027.
FÅ ADGANG TIL BILLETTER TIL GENOPSÆTNINGEN HER
Derudover kommer nyhedsbrevet ind på vores næste gæsteforestilling BERLIN BERLIN, som har verdenspremiere 17. april 2026. Det er vores internationale venner fra HIT International Theatre Arts / Move the North, der er tilbage med en ny engelsksproget forestilling, som “… takes you to the dazzling Babylon era of one of the most vibrant and show-stopping cities of its time“.
LÆS MERE OG KØB BILLETTER TIL BERLIN BERLIN HER
Endelig er der også nyt fra teaterchef Maria Vinterberg, som denne gang hylder dramatikerne i formatet MARIAS MENING. Vi citerer:
“Er det rimeligt, at vi ignorerer, hvad en dramatiker har skrevet ned og valgt at kalde et manuskript? Er det rimeligt, at vi ignorerer dramatikerens sprogånd og dramatikerens pointer for at passe det ind i iscenesætterens behov for at udtrykke sig personligt? Er det rimeligt, at nasseriet på en dramatikers originale historie skal tjene den enkelte udøvende kunstners personlige agenda?”
Få adgang til MARIAS MENING og hele nyhedsbrevet her:
LÆS NYHEDSBREVET HER

