VINTER-GODNATHISTORIER
Gratis oplæsning hver torsdag under ALTING ER NOGET 2.0
23. februar – 30. marts 2023
Torsdage kl. 21.20
OM VINTER-GODNATHISTORIER
Hver torsdag i spilleperioden for ALTING ER NOGET 2.0 byder vi på en særlig vinterudgave af vores populære GODNATHISTORIER TIL NABOLAGET.
Efter aftenens forestilling kan publikum efter en kort pause få lidt ekstra litteratur at gå hjem og sove på, når udvalgte skuespillere læser højt af en række Naja Marie Aidt-noveller, som ikke indgår i selve forestillingen.
Oplæsningen foregår i vores foyer, og vi byder på varm te og lidt sødt specielt til lejligheden. Andre drikkevarer kan købes i baren inden oplæsningen.
VINTER-GODNATHISTORIER er gratis for alle – også selvom man ikke har set forestillingen. Der skal ikke reserveres plads.
Varighed: Ca. 30 min.
Foto: Robin Skjoldborg (Ellen Hillingsø, Lars Mikkelsen, Camilla Bendix, Steen Stig Lommer, Niels Ellegaard)
Foto: Bjarne Stæhr (Solbjørg Højfeldt)
PROGRAM
Torsdag 23. februar kl. 21.20
Lars Mikkelsen læser novellen Bulbjerg
Torsdag 2. marts kl. 21.20
Steen Stig Lommer læser novellen
Kvinder i København
Torsdag 9. marts kl. 21.20
Solbjørg Højfeldt læser novellen Lille Fedtøre
Torsdag 16. marts kl. 21.20
Niels Ellegaard læser novellen Myggestik
Torsdag 23. marts kl. 21.20
Camilla Bendix læser novellen Bryllupsrejsen
Torsdag 30. marts kl. 21.20
Ellen Hillingsø læser novellen Ubrydeligt
VINTER-GODNATHISTORIER REALISERES MED GENERØS STØTTE FRA:
HOFFMANN OG HUSMANS FOND
DEN FRANSKE TEHANDEL
NYHEDER // VINTER-GODNATHISTORIER – 2023
- GODNATHISTORIER 1. JUNI 2023 KL. 21.30: ERIC OG AIDT LÆSER CHRISTENSEN”Jeg bor i en hemmelig drøm hos mit hjerte. Om natten betror vi os [...]Read more
- GODNATHISTORIER 9. JUNI 2023 KL. 21.30: BOBERG OG STØVELBÆK LÆSER AIDTI denne litteratursæson på Hesten har vi jo udfoldet vores faible for [...]Read more
- SÆSON 2023-24: VI TRÆKKER MADS WILLE OP AF HATTENVi er altså langt fra færdige med at trække kaniner op af hatten. [...]Read more
TIL PRESSEN
Anvendelse af vores fotos skal ske i forbindelse med omtale af forestillingerne, og fotografens/grafikerens navn skal anvendes ved brug.