EN SKØN BLANDING AF NYTTIG VIDEN, UNDERHOLDNING OG GODT SELSKAB
HJERNEKASSEN har Peter Lund Madsen som vært og består af inspirerende foredrag á 20 minutter fra fire engagerede foredragsholdere, som hver fortæller om netop deres speciale. Foredragsholderne er nye hver gang, så kommer man til alle arrangementerne, lærer man nyt om emner indenfor alt mellem himmel og jord.
HJERNEKASSEN
Volumen 14
11. juni 2014
OM ARRANGEMENTET:
Aftenens program
Jakob Leth Fink
Ph.d., Postdoc, Saxo-Instituttet, afd. for græsk og latin, Københavns Universitet
Sokrates og alt du behøver at vide om at være filosof
Sokrates (469–399 f.Kr.) har mere end nogen anden præget forestillingen om, hvad en filosof er. Men hvem var Sokrates og hvordan filosoferede han egentlig? Det skal vi høre Platons forklaring på.
Hannah Knust
Legal director, Oracle
Enterprise Software Licensing – i et legal management perspektiv
Der omsættes for milliarder af dollars software mellem virksomheder. Få et indblik i licensaftalerne bag.
Ruben Schachtenhaufen
Cand.mag. og ph.d. i lingvistik.
Sproget indeni og udenfor vores hoveder
Når vi taler med hinanden, bliver vores ideer og følelser omsat til sproglyde – små fysiske begivenheder som vi kan undersøge akustisk og artikulatorisk. Sproglydene opfører sig efter regler som vi sjældent er bevidste om, og de giver os indblik i hvad der foregår inde i vores hoveder.
Ida Hageman
Klinikchef, Psykiatrisk Center København
Om humørsyge.
De fleste af os kender til humør, der skifter. De færreste af os kender til at miste vores frie vilje til humøret. Jeg vil fortælle om bipolar affektiv sygdom, hvor humøret i perioder kan tage magten over mennesket.
MEDVIRKENDE
VÆRTEN:
PETER LUND MADSEN ,
Hjerneforsker
Jakob Leth Fink
Ph.d., Postdoc, Saxo-Instituttet, afd. for græsk og latin, Københavns Universitet
Hannah Knust
Legal director, Oracle
Ruben Schachtenhaufen
Cand.mag. og ph.d. i lingvistik.
Ida Hageman
Klinikchef, Psykiatrisk Center København
Hjernekassens Orkester
Jens Tolsgaard, guitar, Nikolaj Davidsen, bas, Morten Krøgholt, slagtøj, vokal.
I aften med Special Guests:
Evy Krogh og Marianne Dollerup Stenz
fra bandet Birds On A Wire
synger sange af Leonard Cohen
NYHEDER // HJERNEKASSEN
- ALLE PÅ HESTEN ER PÅ ARBEJDE I VINTERFERIENVinterferie er altså ikke lige det, vi går mest op i på Hesten. [...]Read more
- KALDER ALLE UNDERVISERE: ER DU TILMELDT MAILLISTEN?Er du lærer på en ungdomsuddannelse? Og har du tilmeldt dig Teatret [...]Read more
- TILLYKKE TIL NICOLAS BRO OG KAREN-LISE MYNSTERSå var der den om vores gode kammerat, Nicolas Bro, som simpelthen [...]Read more
ÅRSKORT

TIL PRESSEN
Anvendelse af vores fotos skal ske i forbindelse med omtale af forestillingen, og fotografens/grafikerens navn bedes anvendes ved brug.
Download pressemeddelelse