DET ER SÅ DET NYE 2019
23. aug. – 28. sep. 2019
man-fre kl. 20, lør kl. 17
OM FORESTILLINGEN:
I lejligheden hos Pysseren og Poul sker der ikke rigtig noget. Der er lidt smågnidderier, lidt forsoning, lidt faste ritualer. Men helt inde i ejendommens rørsystem holder de små depressive buddhister til, når de ikke er indespærret i en lille, blå æske.
Samfundet udenfor er;angstskabende og truende – og domineret af de magtfulde og ondskabsfulde nevøer, som forfølger viceværten hr. Pind pga hans briller.
Forestillingen varer 60 min. uden pause
MEDVIRKENDE
Lars Knutzon, Morten Holst & Josephine Ingrid Raahauge
Instruktør: Maria Vinterberg
Scenograf: Marianne Nilsson
Lysdesigner: Lasse Svarre
Kostumedesigner: Mikael Jensen
Dramatiker, forfatter: Line Knutzon
Koreografi: Rebekka Lund
Fotograf: Robin Skjoldborg
Producent: Teatret ved Sorte Hest
Arrangør: Teatret ved Sorte Hest
OMTALER
OPDATERES
ANMELDELSER
WEEKENDAVISEN
NYHEDER // DET ER SÅ DET NYE 2019
- GRATIS READING 4. oktober kl. 16.00: ROSENBAUMS REDNINGOnsdag 4. oktober 2023 kl. 16.00 lægger vi foyer til en reading på et [...]Read more
- VIGGA OG BROHOVEDERNE TAGER EN TUR TIL I MANEGENSom nogle måske vil huske, har vi med jævne mellemrum haft besøg af [...]Read more
- NYHEDSBREV – SEPTEMBER 2023: SANDHED OG KONSEKVENS ER RETURPREMIERE, BROHOVEDER OG FORDELSKLUB I disse utrolige septemberdage er [...]Read more
ÅRSKORT

TIL PRESSEN
Anvendelse af vores fotos skal ske i forbindelse med omtale af forestillingen, og fotografens/grafikerens navn bedes anvendes ved brug.
Fotograf: ROBIN SKJOLDBORG
TIL SKOLERNE
Vi har lavet en række skolematerialer til DET ER SÅ DET NYE, som kan downloades og bruges før og efter forestillingen.